Öğrencilere Tavsiyeler

Uzun bir aradan sonra blogumda uğraştığım işlerle ilgili deneyimlerimi, projelerimle ilgili bilgileri, kullandığım araçlarla ilgili kısa tanıtımları vs. paylaşmayı planlıyorum.

Bu sayfada da Elektronik Mühendisliği öğrencilerine faydalı olabilecek video listeleri, bloglar, web siteleri listelerini paylaşacağım. Vakit buldukça listeyi güncellemeyi planlıyorum.

(Son güncelleme 13.10.2019)

Kitaplar;

  • Çıplak İstatistik:  Eğer mühendislik öğrencisiyseniz mutlaka olasılık ve istatistik adında bir ders aldınız veya alacaksınız. Bu derste çok problem yaşamıştım. Kitapta matematiksel formüllere girmeden birçok temel istatistik terimi basit ve açıklayıcı bir şekilde anlatılmış. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Bloglar;

  • http://coskuntasdemir.net/    : Gömülü Sistemler, Elektronik, Teknoloji
    Gömülü sistemler alanında tanınan kitapları bulunan bir isim olan Coşkun Taşdemir deneyimlerini Blogu üzerinden paylaşıyor. Özellikle gömülü sistemler üzerine çalışmak isteyen mühendis adaylarının takip etmesinde fayda var. Ayrıca yine kendi ismiyle zaman zaman canlı yayın yaptığı YouTube kanalı da var.
  • gomuluyazilim.com : Yine gömülü sistemler üzerine sektör haberleri, sektördeki gelişmeler, eğitimler vb. içerikler paylaşan bir web sitesi.  Kurucularından biri de Coşkun Taşdemir ‘dir.
  • kickstarter.com :Kickstarter herkesin projelerini paylaşıp ön satış ya da bağış modeliyle fon toplayabildiği platform. Bugün çok popüler olan bir çok elektronik cihaz ve platformun bir kickstarter geçmişi mevcut. Zaman zaman teknoloji projelerini takip etmek faydalı olacaktır. Kickstarter’ın nasıl çalıştığını öğrenmek için öğrencilik yıllarımda Elektrikport.com’da yazdığım Kickstarter’da Nasıl Para Toplanır? başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.
  • Elektrikport.com: Elektrikport en büyük mühendislik portallarından biri. Sektör haberleri, teknik makaleler, mühendislik alanındaki gelişmeler ile ilgili her gün yeni makaleler yayınlanıyor. Elektrikport ‘ta öğrencilik yıllarımda bende editörlük yapmış çeşitli görevler almıştım. Bu tür web sitelerini sadece takip etmekle kalmayıp bunlar ya da kendi blogunuz  için içerik üretmek en iyi öğrenme yöntemi öğretmektir mottosunun vurguladığı gibi çok faydalı olacaktır.

Youtube;

  • Yukarıda blogundan bahsettiğim Coşkun Taşdemir’in YouTube Kanalı
  • Çay Kahve İnsan kanalında özellikle bilişim alanında çok sayıda girişimcilik hikayesi mevcut. Başarı Hikayeleri, Başarısızlık Hikayeleri, Meslek Hikayeleri serileri özellikle kendi işini kurmak isteyenler için faydalı olacaktır.

 

<

p style=”text-align: justify;”>