CCS C Compiler da Programlayıcı Olarak PicKit2 ‘yi Kullanmak

PIC mikrodenetleyici ailesi için CCS C Compiler Debugger olarak ya da programlayıcı olarak kullanmak mümkün olmuyordu. Bunun için MPLAB üzerinde CCS C Compiler derleyicisini çalıştırmak gerekiyor bu da zaman zaman hatalara sebep olabiliyor. Ayrıca CCS C Compiler arayüzüne alışkın kullanıcılar için problem olabiliyordu.

Özellikle mikroişlemciler dersi uygulamasında kullandığımız kitler üzerinde PicKit2 programlayıcısı olması ve CCS C Compiler kullanmamız nedeniyle, önce programı derleyip Hex kodunu almak başka bir arayüz üzerinden bunu denetleyiciye yazmak öğrenciler için zaman kaybı oluyordu. Ayrıca zaman zaman problermlerle karşılaşabiliyorlardı. Bu problemi çözmek için biraz araştırma yaptım ve çözümü buldum.

Microchip’in yayınladığı “pk2cmd” PicKit2 komut satırı programıyla CCS C Compiler IDE ‘ye PicKit2 ‘yi tool olarak ekleyerek CCS C Compiler üzerinde PicKit2 programlayıcısını kullanarak denetleyicimizi tek tuşla programlamak mümkün.

pk2cmd ‘yi tool olarak eklemek için aşağıdaki adımları gerçekleştirmemiz gerekiyor.Öncelikle aşağıdaki linkten pk2cmd’yi indiriyoruz;
Microchip | pk2cmd

 1. İndirdiğimiz dosyada pk2cmd\release klasöründeki dosyaları alıp C dizininde oluşturduğumuz pk2cmd klasörüne atıyoruz. (C:\pk2cmd)
 2. Şimdi CCS C Compiler IDE ‘nin bu dizine erişebilmesi için Windows sistem ayarlarına bu dizini eklememiz gerekiyor. Bunun İçin;
  • Başlat menüsünden “Ortam değişkenleri” yazarak aratıyoruz.
  • Sistem ortam değişkenlerini düzenleyin” ‘e tıklıyoruz.
  • Karşınıza çıkan “sistem özellikleri” penceresinde “Ortam Değişkenleri” butonuna tıklıyoruz.
  • Sistem Değişkenleri bölümünden “Path” değişkenini bulup tıklayın, ardından “Düzenle” butonuna tıklayın.
  • Açılan yeni pencerede “Yeni” butonuna tıklayın, “pk2cmd.exe” dosyanızın yolunu buraya yapıştırın. (Örnek:  C:\pk2cmd\pk2cmd.exe )
  • “Tamam” butonlarına tıklayarak pencereleri kapatın. Artık  CCS C Compiler IDE pk2cmd.exe programımıza erişebilecektir.
 3. Şimdi CCS C Compiler IDE ‘ye bu programı tool olarak ekleyeceğiz;
  • “Options” menüsünden “IDE” ‘ye tıklayarak IDE ayarlarını açalım, ardından “tool” u seçelim.
  • “Add” butonuna tıklayarak açılan pencereden pk2cmd.exe dosyasının bulunduğu dizine gelelim dosyamızı seçip aça tıklayalım.
  • Artık “Name” sütunundan programlama butonunda görünecek ismi (Örneğin: PicKit2), “Usage” sütunundan ise PicKit2 programlama butonunun yer alacağı menüyü seçebiliriz. (Örneğin: Program Button)
 4. Son olarak CCS C Compiler üzerinden çağıracağımız pk2cmd.exe programı için derlediğimiz kodun hex dosyasının yolunu da içeren birkaç parametre ekleyeceğiz. Bunu yaparken de pk2cmd’nin ve CCS C Compiler’ın sunduğu değişkenlerden faydalanacağız. Karşınızdaki menünün altında CCS C Compiler’ın değişkenleri mevcut. pk2cmd’nin parametreleri için de klasörde bulunan “Readme For PK2CMD” metin dosyasını inceleyebilirsiniz.
 5. Paramatreleri eklediğimiz dosya yolunun sonuna yine çift tırnak içerinde ayrı ayrı ekliyoruz. Benim kullandığım parametreleri aşağıdaki ekran görüntüsünde bulabilirsiniz. Bunları kısaca açıklayacak olursak;
  • -P : Kullandığınız mikrodenetleyiciyi otomatik olarak kontrol eder. Bir değişken almasına gerek yoktur.
  • -F: Derlediğiniz kodun hex dosyasının yolunu pk2cmd programına gönderir. Sonuna CCS C Compiler değişkenlerinden hex dosya yolunu ifade eden “%H” ı alır. (Kullanımı: “-D-F%H”)
  • -M: Flash memory ‘ye yazmayı ifade eder. Değişken almasına gerek yoktur.
  • -J: İşlem ilerlemesini % olarak gösterir. Değişken almasına gerek yoktur.
  • -R: Programlama bittiğinde mikrodenetleyiciyi RESET moddan çıkarır.(RESET modu programlama için kullanılır)
  • -Y: Mikrodenetleyiciye yazılan kodu doğrular (verify). Sonuna eklenecek “P” paramtresi sadece program hafızasının doğrulanacağını belirtir. (Kullanım: “-YP”)
  • -H: Programlama işlemi tamamlandıktan sonra komut satırı penceresinin kaç saniye açık kalacağını belirler. Saniye parametrenin sonuna eklenir. Bu parametreyi girmediğiniz durumlarda bir hata oluşsa bile işlem tamamlandığında pencere hemen kapanacaktır.(Kullanım: -H2)

Sonuç olarak tool’unuzun command sütununda ;

"C:\pk2cmd\pk2cmd.exe" "-P" "-F%H" "-M" "-J" "-R" "-YP" "-H2"

gibi bir komut olmalıdır

Artık kodunuzu derleyerek program menüsünden PicKit2 ‘yi seçip tek tuşla programınızı denetleyiciye yükleyebilirsiniz.

Sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.